Palarnia kawy Sklep z kawą


Kiedyś na myśl o zimnej kawie, człowiek się raczej krzywił. To była codzienność ludzi zapracowanych i matek wychowujących młode, bo jak się bąbelek rozpłakał zaraz po zaparzeniu, to sami wiecie…

Kawa stała w szklance, nabierała mocy, goryczy i konsystencji betonu. To oczywiście w przypadku “parzochy”, ale większość kaw z zasady przeznaczona jest do konsumpcji w mocno dodatnich wartościach skali Celsjusza.

Skąd więc moda na zimną kawę Cold Brew i co to właściwie jest?

Na początku warto wspomnieć, że największa różnica polega na tym, że tej kawy się nie parzy, a maceruje. To takie mało popularne słowo, które oznacza:

długotrwały proces moczenia czegoś w określonym płynie w celu nadania temu pewnych własności lub uzyskania płynnej substancji o właściwościach charakterystycznych dla tego produktu

Kawa Cold Brew jest jedną z najmocniejszych propozycji pod względem zawartości kofeiny, a pierwotna receptura pochodzi z Japonii z XVII wieku.

RECEPTURA

Przygotowanie Cold Brew, to w teorii banalna sprawa jednak uzyskanie satysfakcjonującego smaku, to często metoda prób i błędów.

W domu najlepiej użyć pojemnika z zamknięciem. W teorii wystarczy użyć zwykłego słoika i poźniej odfiltrować kawę, ale jak ktoś nie chce bawić się w MacGyvera, to śmiało można skorzystać z dedykowanych rozwiązań, takich jak butelka filtracyjna od HARIO.

Na początku mielimy kawę – dość grubo – coś na wzór soli gruboziarnistej. Na start sugerujemy przyjęcie proporcji 100 g ziaren kawy na 1 litr wody. Jeśli kawa wyjdzie zbyt delikatna, możemy zwiększyć ilość ziarna w stosunku do ilości wody, zmielić odrobinę drobniej kawę, lub wydłużyć sam proces maceracji o dodatkowe godziny. Kiedy już wrzucimy zmielone ziarno do filtrowanej wody, to rozpoczyna się maceracja – powolne uwalnianie aromatu oraz kofeiny. Proces ten najczęściej zamyka się w czasie ok. 24h, ale podobnie jak z proporcjami, możecie śmiało eksperymentować. Jeśli chodzi o samą bazę, czyli ziarna kawy, to najlepiej używać kaw jasno palonych – my robimy Cold Brew na ziarnach Gentle Classic.

NA “JANUSZA”

Wlewamy filtrowaną wodę do słoika, wsypujemy zmieloną kawę, mieszamy i szczelnie zamykamy na 24h w lodówce.

Po upływie doby, kawę przelewamy przez filtr (najlepiej grubszy np. od chemexa, ale możemy też do tego użyć zwykłego filtra V60). Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem naczynie, przelać wrzątkiem, aby usunąć wszelkie potencjalne zanieczyszczenia.


  • Dodano: 5 miesięcy 21 godzin temu
  • Wyświetleń: 663
  • Kliknięć: 67
  •  10.11
  • 326338
  • 0.00