strona główna

  Strony powiatów
Skocz do strony powiatu:


Przejdź

  Wiadomości
  Konferencja EDUKACJA i OŚWIATA
2008-10-27

Zapraszamy do udziału w Wojewódzkiej Konferencji dotyczącej stanu polskiej Edukacji i Oświaty, która odbędzie się

29 października o godzinie 16:00

w siedzibie Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD w Katowicach przy ul. Reymonta 24.

W trakcie konferencji poruszane będą następujące kwestie:

  1. kryteria, którymi należy się posługiwać przy ocenie struktury, zasad działania i praktycznego funkcjonowania systemu edukacyjnego,
  2. cele pozaedukacyjne, którym może/powinien służyć system edukacyjny,
  3. finansowanie oświaty ( państwo, samorząd),
  4. problemy w systemie edukacji na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim,
  5. przedmiot pilnych działań politycznych SLD w zakresie systemu edukacji.


  Zawody Strzeleckie o Puchar Przewodniczącego Śląskiej Rady Wojewódzkiej Zbyszka Zaborowskiego
2008-10-22

11 października w Strzelnicy Myśliwskiej w Siemianowicach Śląskich odbyły się zawody strzeleckie o Puchar Przewodniczącego Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD Zbyszka Zaborowskiego. Najlepszymi strzelcami okazali się: Marek Widuch, Krzysztof Sobczyński i Marek Niedbał. Wśród kobiet najlepszy wynik wystrzeliła sobie Barbara Świątkowska.

Po zliczeniu wyników, rozdaniu dyplomów i pucharów, przewodniczący zaprosił wszystkich zawodników na poczęstunek w postaci faszerowanego dzika.

Słoneczna pogoda i sympatyczna atmosfera sprawiły, że impreza na strzelnicy udała się pod każdym względem.



  Jerzy Szmajdziński
2008-10-15




Klub
Dyskusyjny
SPOJRZENIA
w Katowicach






zaprasza serdecznie na spotkanie, w którym udział weźmie

Wicemarszałek Sejmu RP

Jerzy Szmajdziński


Dyskusja odbędzie się 20 października (poniedziałek) o godz. 16.30
w siedzibie RMSLD w Katowicach, ul. Reymonta 24, s. 416


  Stanowisko Śląskiej Wojewódzkiej Konferencji Samorządowej SLD
2008-10-14

Stanowisko

Śląskiej Wojewódzkiej Konferencji Samorządowej

Sojuszu Lewicy Demokratycznej



Obradująca 4 października 2008r. w Sosnowcu Wojewódzka Konferencja Samorządowa SLD na podstawie analizy stanu i perspektyw rozwoju samorządu terytorialnego przedstawionej przez Przewodniczącego Forum Samorządowego przy Radzie Wojewódzkiej SLD w Katowicach oraz dyskusji – postanowiło wyrazić swoje stanowisko w ważnych dla samorządów terytorialnych kwestiach i zwrócić się do władz partii oraz przedstawicieli władz stanowiących prawo w Polsce o ich uwzględnienie, w toku prac legislacyjnych.

1. Oczekujemy – zwiększenia kompetencji samorządów w szczególności województw i powiatów, i przekazaniu za nimi środków na ich realizację, a w konsekwencji systemowych źródeł zasilania ich budżetu

- Uważamy za niezbędne wyeliminowanie tzw. „dwuwładzy” administracji wojewódzkiej

- Postulujemy o systemową cesję rządowych zadań zleconych samorządom, umożliwiającą załatwienie spraw w jednym urzędzie szczebla wojewódzkiego, zamiast w kilku.

2. Niezbędnym jest zakończenie procesu dostosowania prawa polskiego do unijnego, w szczególności prawa umożliwiającego realizację inwestycji współfinansowanych środkami unijnymi.

Należy uprościć, i tym samym wprowadzić, przejrzyste procedury ubiegania się o środki unijne, ich rozliczania, przepływów finansowych oraz procedur odwoławczych. Jak najszybciej należy wprowadzić zasadę tzw. prostych funduszy.

3. Apelujemy o przedstawienie konkretnych rozwiązań w zapowiadanej ustawie metropolitalnej. Ograniczenie decyzyjności władzy gminnej na rzecz metropolii w rozwiązywaniu ważnych kwestii kilku miast sąsiadujących ze sobą, powinno być wspierane środkami publicznymi w wyższym procencie dotacji lub subwencji niż w przypadku pojedynczej gminy.

4. Protestujemy przeciwko likwidacji wojewódzkich i powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Fundusze te odgrywają istotną rolę we współfinansowaniu inwestycji proekologicznych.

- Nieracjonalnym jest pozbawienie samorządów i przedsiębiorstw możliwości pozyskiwania preferencyjnych kredytów z funduszy ekologicznych.

5. Postulujemy opracowanie wizji strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego z poziomu krajowego a następnie regionalnego. W społeczeństwie informacyjnym to produkcja informacji (wiedzy) staje się siłą napędową w rozwoju gospodarki. Niestety Polska jest jedynym krajem UE, który takiej wizji nie posiada.

6. Oczekujemy stosownej rekompensaty z innych podatków, w związku z wprowadzeniem dwustopniowej stawki PIT, zmniejszającej wpływy samorządów, zwłaszcza dużych i średnich miast. Według Ministerstwa Finansów dochody gmin zmniejszą się o kwotę ok. 2,7 – 3 mld zł.


Zbyszek Zaborowski

Przewodniczący
Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD
w Katowicach


  Stanisław Ciosek w Katowicach
2008-10-08



Rada Miejska SLD w Katowicach


zaprasza serdecznie na spotkanie


z byłym ambasadorem Polski w Rosji





STANISŁAWEM CIOSKIEM

Spotkanie odbędzie się w dniu 14.10.2008 o godz. 17.00
przy ul. Reymonta 24, sala 416.

Sekretarz
RM SLD Katowice

/-/ Adam Południak

Przewodniczący
RM SLD Katowice

/-/ Jerzy Paluchiewicz



[Pierwsza]   [Poprzednia]   [1]   2   3   4   5   [Następna]   [Ostatnia]
cieszyn cieszynski cieszyński chybie kaczyce pruchna skoczów skoczow zebrzydowice ustron ustroń wisła wisla brenna goleszów goleszow istebna
  PRZEGLĄD PRASY
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przegląd prasy codziennej.

Aktualnie na naszej stronie dostępna jest prasówka z dnia
21.11.2008

  Przeczytaj

  Sonda
Czy uważasz, że Platforma Obywatelska w ciągu tej kadencji spełni oczekiwania społeczeństwa ???
tak
nie
nie mam zdania
Głosuj

  Dołącz do nas
Już dzisiaj możesz wstapic do naszej partii.

Przeczytaj więcej na temat członkowstwa w SLD>>>

  Newsletter


Jezeli chcesz otrzymywac bezpośrednio do swojej skrzynki e-mailowej informacje o dzialaniach SLD i nowościach zamieszczanych w naszym serwisie WWW wpisz swój adres e-mail:

Zapisz


Jesteś 16521 gościem na tej stronie

Copyright © 2002 SLD (Województwo Śląskie)
Napisz do nas | Webmaster | Ochrona prywatności | Informacje prasowe
Zobacz: SLD Kraj | SLD Śląsk